ÚVOD

 

                                 

                                  BÍLÝ  ŠVÝCARSKÝ  OVČÁK

                                    

                       Berger Blanc Suisse, FCI sk. 1, standard č. 347

 

 

    Název plemene patří psovi, kterého Vám teď chceme představit a kterého jsme donedávna znali pod názvem americko - kanadský bílý ovčák. Od 1.1.2003 již není plemenem národním, ale patří mezi plemena FCI předběžně mezinárodně uznaná. Tato skutečnost s sebou přinesla změnu názvu. Na zasedání FCI v Paříži dne 4 a 5.7.2011 byl BŠO uznán oficiálním plemenem. Chcete-li vědět, jak tento pes vypadá, představte si bílého ovčáka……..

     Na první dojem zdravý, dobře stavěný a osvalený pes bílé barvy vzbudí v každém fascinující pocit z nádhery, kterou vytvořila matka příroda. Nejlepší je setkat se s ním. Jeho tělo je obdélníkového formátu, s výškou u psa 58 - 66cm a u feny 53 - 61cm (mírná odchylka zůstává….dle našeho řádu je to 1 cm navíc), hlava ušlechtilá, vyjadřující výraz pohlaví, uši vztyčené,oči tmavé, tmavý pigment, srst čistě bílá bez skvrn, hřbet rovný, ocas svěšený  lehce zahnutý. Je temperamentní, živý, se svou osobností, není agresivní. Je klidný a sebevědomý a zachovává si přirozený odstup, který vylučuje spontánní přátelství s cizími lidmi.

      Do naší republiky byl dovezen jako plemeno společenské. Ve světě i u nás se díky své stavbě těla a povaze uplatňuje v práci např. jako pes slepecký, ovčácký, lavinový, hledač drog, služební, hlídač, canisterapie a hlavně rodinným mazlíčkem milujícím děti.

 

        

 

                                                  HISTORIE

 

     První známí psi se objevili ve 2. pol. 19. století v Německu. Prvním vystavovaným bílým psem byl pes jménem Greif, na výstavě konané v roce 1882 v Hamburku. V roce 1888 se na výstavě objevila bílá fena. Popularita ovčáků rostla. Vnuk Greifa jménem Hektor von Linksrhein (*1.1.1895), později přejmenován na Horanda von Grafrath. Dne 22.4.1899 byl tento pes zapsán jako první do nově založené chovné knihy (Německý ovčák). Dochází tedy k ironii. Standard moderního NO nepřipouští bílou barvu srsti, ačkoliv předkové zakladatele plemene byli právě bílí.

    Horanův vnuk Bern von der Seewiese, který se narodil 1913 a byl prvním bílým registrovaným NO v chovné knize. V roce 1933 byli bílí psi vyřazeni z chovu. Na mnoho let přestal být v Evropě zájem o bílé ovčáky. Naštěstí byli včas dovezeni do Ameriky, ale i tam byla roku 1968 bílí ovčáci vyřazeni ze standardu. Příznivci bílé barvy se rozhodli pro pokračování v jejím chovu.

     Po téměř 40-ti letech přijeli opět do Evropy (Švýcarska), v roce 1970, kde je proslavil hlavně pan Kurt Kron. Po 50-ti letech se vrátil do země, kde se narodil jejich prapředek. Roku 1980se vrátil do Německa pod názvem americko-kanadský bílý ovčák.

     V současné době jsou BŠO chováni ve většině Evropy i amerického kontinentu. Od června 1991 jsou vedeni jako nové plemeno v příloze PK Švýcarska (SHSB). V České republice jsou chováni od roku 1992. Nyní je u nás již přes 2000 psů, příznivci se sdružují v KLUBU BÍLÉHO OVČÁKA